Патентний
повірений
реєстрація та патентування в Україні, Росії.
02225, Україна, м.Київ, вул.Каштанова,14-Б, 23.
 
Тел. +38 067 596 66 03
Моб. +38 067 952 49 02
 
Skype: patentoclub
/067/ 952-49-02, /044/ 515-82-27

Управління інтелектуальною власністю.

    В останні десятиліття все чіткіше простежується тенденція до збільшення розриву між ринковою вартістю компаній та вартістю їх активів. Наприклад, для 500 найбільших компаній США співвідношення цих цінностей змінилося з 1,0 у 1980 році до 7,0 у 2000 році, тобто на 1 долар вартості активів компаній припадає 6 доларів додаткової вартості, яку прийнято сьогодні називати гудвілом.
 
    Кращі управлінські якості, домінуючі позиції на ринку, нові технології є результатом інтелектуальної (творчої) діяльності людей. Основну частку гудвілу переважно приносять результати інтелектуальної (творчої) діяльності. Тому на сучасному етапі розвитку ринкових відносин актуального значення набуває управління інтелектуальною власністю.
 
    Виникнення нових підходів до технологічного процесу, зокрема раціонального використання нематеріальних ресурсів, а також підвищення освітнього рівня управлінців за останні десятиліття призвели до того, що впровадження управління інтелектуальною власностю на підприємствах є необхідною передумовою їхньої успішної роботи в ринкових умовах господарювання.
 
    Ведення управління інтелектуальної власності на підприємстві сприяє вдосконаленню всього процесу управління підприємством, що призводить до отримання максимальних прибутків при мінімально їх витратах.
 
          Що ж таке управління інтелектуальною власністю? 
 
        Управління інтелектуальною власністю це:
        -Інтегрована система підготовки та забезпечення різних рівнів управління інтерпретовану відповідним чином інформацією для ефективного планування, контролю та прийняття управлінських рішень щодо об'єктів інтелектуальної власності; 
       -Важливий інструмент, покликаний забезпечити координацію, взаємодію та взаємоузгодженість окремих елементів управління для досягнення стратегічних цілей підприємства та його ефективної діяльністі.
 
    Суть управління характеризується висловом «виробництво інформації для здійснення ефективного управління».
 
     Метою управління є забезпечення менеджерів корисною інформацією для прийняття управлінських рішень.
 
    Завданнями управління об'єктами інтелектуальної власності є підготовка інформації для:
        а) забезпечення стійкого фінансового стану підприємства; 
        б) посилення керованості підприємства і створення надійних передумов для його стратегічного розвитку;
        в) розробка перспектив довгострокового розвитку та утримання підприємством вигідних і важливих ринкових позицій;
        г) зменшення небезпеки помилок і збільшення можливостей реалізації завдань підприємства.
 
    Базова модель управління об'єктами інтелектуальної власності характеризується:
        -Обсягом інформації;
        -Поставленими перед нею цілями;
        -Критеріями та засобами досягнення цілей;
        -Складом елементів і їх взаємодією.
 
    Без грамотної організації управління інтелектуальною власністю підприємство не здатне ефективно оновлювати свою техніку і технологію, отже, воно не може успішно розвиватися, оскільки ніколи не стане конкурентоспроможним.
 
    Приміром:
        1. Професійні бізнесмени та інвестори економічно розвинених країн виділяють кошти і приймають рішення про вкладення їх у великий проект лише після того, як точно визначать кількість і якість участі в цьому проекті об'єктів інтелектуальної власності. Якщо сукупна вартість об'єктів інтелектуальної власності в потенційно інвестуєме підприємство менше 30-40% від вартості бізнесу, то перспективи вкладень в таке підприємство не великі (а іноді навіть і не розумні). У такому випадку ризик втратити вкладень коштів в сумісний проект  дуже значні.

        2. При виборі партнера по бізнесу в провідних західних фірм і компаній критерій той же самий.
 
     Свою діяльність з управління об'єктами інтелектуальної власності менеджери будують на основі норм як міжнародного права так і національного. Управління об'єктами інтелектуальної власності забезпечується висококваліфікованим персоналом, відповідальним за цю функцію. До складу цього персоналу входять вчені, маркетологи, дослідники, технологи, конструктори, винахідники, працівники функціональних служб (фінансової, планової, юридичної, бухгалтерської, кадрової та ін)
 
    У відповідності з планами і програмами підприємства вони вивчають ринок, аналізують і відбирають комерційні цінні ідеї, пропоновані працівниками підприємства, проводять патентні дослідження для з'ясування їх охороноздатності і патентної чистоти.
 
    З метою наведення та підтримки порядку обліку наявних об'єктів інтелектуальної власності на підприємстві проводиться їх інвентаризація.
 
    Головною метою управління об'єктами інтелектуальної власності є забезпечення можливості системного формування і розвитку унікальних відносин, знань і здібностей виробляти унікальну продукцію з її унікальними властивостями для максимально повного задоволення ринкового попиту.
 
    Управління об'єктами інтелектуальної власності включають в себе наступні етапи:
    - Організаційно-підготовчий;
    - Аналіз;
    - Вибір стратегії;
    - Реалізації обраної стратегії.
    
    Належним чином розроблена стратегія управління об'єктами інтелектуальної власності дозволяє:

        - Зайняти сприятливі ринкові позиції, використовуючи сучасні технології у виробництві своєї продукції і послуг, активізуючи НДДКР, підвищуючи ефективність маркетингу і передбачаючи можливі комерційні та технологічні зміни;
        - Удосконалити фінансову діяльність, виявляючи патентні активи для отримання нових доходів, зменшення витрат та підтримання на належному рівні загальних корпоративних вартісних оцінок;
        - Підвищити конкурентоспроможність компанії за допомогою застосування в технології обхідних маневрів, використання нових ринкових можливостей і нейтралізації загроз, що виходять від конкурентів.
 
    Отже, «управління інтелектуальною власністю - це діяльність спрямована на отримання кінцевого результату - прибутку або іншої користі в результаті створення та використання об'єктів права інтелектуальної власністю».
 
Список використаної літератури:
 
1.Основи оцінки інтелектуальної власності в Росії / Б.Б. Леонтьєв, Х.А. Мамаджанов. - 2-е вид. Оформлені. і доп. - М.: ПАТЕНТ, 2007. - 175 с.: Іл., Табл.
2. Управлінський облік: Навч. посіб / Нападовська Л.В., БАКУРОВА А.А., Горностаєва В.М., Мазіна А.І. Московська О.А., Кузьменко А.П., Рехачева А.М., Кияшко О.М., Бузаки Н.І., Фоміна О.В; За заг.ред Нападовської Л.В. - М.: Київ. нац. торг.-екон.ун-т, 2006. - 346 с.
3.Цибульов П.М., Чеботарьов В.П., Зіновій В.Г., Суіні Ю. Управління інтелектуальною власністю / За ред. П.М. Цибульова: монографія. - К.: «К.І.С.», 2005. - 448 с.
4.Цивільній кодекс України: Прийнятий 16.01.2003 р. - К.: Істина, 2003. -368 С.
5. Цибульов П.М. Управління інтелектуальною власністю. - К.: Держ.ін-т інтел.власн, 2009. 312 с.
© 2024 Інформаційний зміст - Пономарьов О.І.   Розробка сайту 2x3