Патентний
повірений
реєстрація та патентування в Україні, Росії.
02225, Україна, м.Київ, вул.Каштанова,14-Б, 23.
 
Тел. +38 067 596 66 03
Моб. +38 067 952 49 02
 
Skype: patentoclub
/067/ 952-49-02, /044/ 515-82-27

Формула винаходу (практичний приклад). Патентний пошук в Україні.

    Формула винаходу - це викладена за встановленими правилами коротка словесна технічна суть винаходу.
      
    В Україні, як і в інших країнах, не можна недооцінити значення формули винаходу, котре полягає в наступному:
 
      По-перше, формула винаходу визначає межі даного винаходу, а також слугує головним засобом встановлення факту використання винаходу, тобто має правове значення. Іншими словами формула винаходу визначає обсяг дії винаходу в Україні, тобто безліч тих об'єктів в Україні, на які поширюються права винахідника та одночасно дозволяє встановити факт використання винаходу в Україні шляхом зіставлення ознак реального конкретного об'єкта з сукупністю ознак, наведених у формулі.
 
       По-друге, формула винаходу надає фахівцям конкретної області інформацію про технічний стан в Україні, що прямо впливає на технічний прогрес в усьому світі. У цьому випадку значення формули, полягає в тому, що вона публікується в офіційному бюлетені України раніше повного тексту опису винаходу і містить інформацію про результат, який може бути отриманий при задоволенні певної суспільної потреби, а також про технічні засоби, необхідних для цього. Це робить її швидким джерелом інформації зацікавлених фахівців про новий винахід в усьому світі. 
 
    Класифікація формули винаходу за наступною класифікаційною ознакою - це за стилістикою написання:
        1. європейська формула винаходу;
        2. американська формула винаходу;
        3. британська формула винаходу.
 
    Далі за текстом розглянемо загальний підхід до написання європейської формули винаходу.
 
     Приклад.
    Дано технічне рішення винаходу (ще його називають умовою винаходу): «Для чищення шкіряних виробів при слабкому нагріванні змішують рицинову або лляну олію - 4 ваг.ч., скипидар - 18 ваг.ч., жовтий віск - 15 ваг.ч. і каніфоль - 1 ваг.ч. Вироби змащують отриманою масою та натирають до блиску. »
     В основу винаходу покладено завдання створити спосіб чищення шкіряних виробів, в якому шляхом удосконалення таким чином складових частин речовини досягається збільшення блиску, захисних властивостей, м'якості оброблюваних шкіряних виробів.
 
    Підготовка до рішення даної задачі складається з декількох етапів.
 
    Ще раз наголошуємо, що далі будемо розглядати загальний підхід до етапу складання формули винаходу.
 
1. Спочатку уточнюємо об'єкт винаходу (його назву) - в нашому випадку це спосіб [п.2 ст.6 Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»].
 
2. Після проводимо аналіз технічного рішення винаходу:
    2.1. виявляємо всі ознаки способу;
    2.2. розподіляємо ознаки способу на істотні та несуттєві.
    Приклад заповнення до п.2 наведений нижче в таблиці.
 
Всі ознаки винайденого способу
Вибірка лише істотних ознак способу
1
при нагріванні
при нагріванні
2
слабкому
 
3
змішують
змішують
4
рицинове або лляне масло - 4 ваг.ч.
рицинове або лляне масло - 4 ваг.ч.
5
cкіпідар - 18 ваг.ч.,
cкіпідар - 18 ваг.ч.,
6
жовтий віск - 15 ваг.ч.
жовтий віск - 15 ваг.ч.
7
 і каніфоль - 1 ваг.ч.
 і каніфоль - 1 ваг.ч.
8
вироби змащують отриманою масою
вироби змащують отриманою масою
9
і начіщают до блиску    
і начіщают до блиску    
 
       3. У наступному етапі складання формули винаходу (способу) необхідно знайти прототип і провести порівняльний аналіз ознак розглянутого способу із знайденим прототипом, тобто провести патентний пошук.
 
        3.1. Для патентного пошуку прототипу нами була використана спеціалізована база даних в Україні - «Винаходи і корисні моделі».
    Як правило, патентний пошук здійснюється за міжнародною патентною класифікації й алфавітно-предметним покажчиком до МПК.
    В нашому випадку ми не проводили патентний пошук по різним країнам, а обмежилися вивченням результатів пошуку лише в Україні.
    Результат проведеного патентного пошуку по спеціалізованій базі України був таким:  не  знайдено жодного близького, за технічної сутністю та ефектом який досягається, передбачуваним винаходом, тобто прототипа не знайдено.
 
        3.2. Оскільки патентний пошук згідно п.3.1 не дав нам інформації про існуючий прототип, то потрібно продовжити патентний пошук прототипу за іншими існуючими джерелами.
    Наведемо далі приклади інших джерел, котрі можуть бути використані для патентного пошуку:
        3.2.1. У мережі Інтернет було знайдено безліч існуючих на сьогодні способів (прототипів): http://domochozaika.narod.ru; http://www.superstyle.ru; http://www.kodges.ru; http://www. lformula.ru; http://www.lformula.ru. Розглянутий пунк патентного пошуку слугує наочним прикладом: як опублікування вказаного способу "чищення шкіряних виробів" в Інтернеті в регіоні "Україна" є доступний усім іншим особам не тільки в Україні, а й далеко за межами України. 
 
         3.2.2. Або інша ситуація, коли в Інтернеті нічого подібного не існує, то можна продовжити патентний пошук у інших опублікованих джерелах: в книгах, енциклопедіях, тощо. Зокрема, дані джерела можна пошукати в бібліотеках України, на розпродажах антикварних книг, тощо. 
    Нами був зроблений патентний пошук у бібліотеці, який дозволив виявити, що даний спосіб вже давно описаний в наступних виданнях:        
        - Домогосподарство.-К.: Головна. спеціалізована ред. літ. мовами нац. Меншин України, 1994.-464 с.;
        - Енциклопедія сімейного життя: в 2-х т. Київ: ЧМП «Люцифер», 1993. - 528 с..
 
    3.3. Таким чином результат проведеного патентного пошуку вказує на те, що даний спосіб вже не відповідає одному з критеріїв умов патентоспроможності, а саме - новизні [ст.7 Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»].
 
    4. Для більшої наочності гіпотетично припустимо, що після проведеного патентного пошуку ідентичного способу на сьогодні не існує.
    4.1. За основу прототипу візьмемо один із знайдених прототипів, який був опублікований в: "Коротка енциклопедія домашнього господарства: Відп. Ред. А. І. Ревін. Т. 1-2. М.," Велика рад. енциклопедія ", 1958. [с.379]". Сутність його полягає в наступному - "при нагріванні змішують рицинове або лляне масло з скипидаром або ацетоном у співвідношенні 3:1. Даною отриманою масою змащують шкіряні виріби та натирають їх до блиску"
   
     4.2. Після проводимо порівняльний аналіз за  допомогою складання таблиці.
 
    Порівняння ознак винайденого винаходу (способу) та прототипу, 
 знайденого за допомогою патентного пошуку.
Об'єкт винаходу (спосіб)
Прототип
Загальні і відмінні ознаки
рицинове або лляне масло
рицинове або лляне масло
+
скипидар
скипидар або ацетон
+
жовтий віск
 
-
і каніфоль
 
-
при нагріванні
при нагріванні
+
слабкому
 
-
змішують
змішують
+
вироби змащують отриманою масою
вироби змащують отриманою масою
+
та начіщают до блиску
та начіщают до блиску
+
 
    5. І нарешті ми підійшли до завершального етапу - це складання формули винаходу, де в обмежувальну частину вписуємо загальні ознаки, а у відмінну - нові.
 
Приклад написання
ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
 
    1. Спосіб чищення шкіряних виробів, при якому нагрівають і змішують рицинове або лляне масло зі скипидаром та отриманою масою змащують і натирають до блиску поверхні кожаних виробів, який відрізняється тим, що при нагріванні і змішуванні додають жовтий віск і каніфоль, причому пропорційне співвідношення складових наступне: рицинове або лляне масло - 4 ваг.ч., скипидар - 18 ваг.ч., жовтий віск - 15 ваг.ч. і каніфоль - 1 ваг.ч..
 
     2. Спосіб за п.1, відрізняється тим, що нагрівання здійснюють при слабкому режимі.
 
    Окремим пунктом слід зазначити, що в п.1 формули винаходу було б набагато ефективніше: коли співвідношення складових частин  було б наведено в діапазоні від "і" та "до". Подібне завдання діапазону розширює обсяг правової охорони та захисту винаходу.
 
    Сподіваємося що після ознайомлення з даною статтею у Вас вже не буде виникати труднощів при складанні формули винаходу. 
 
Сніжана Бондаренко
помічник патентного повіреного
© 2024 Інформаційний зміст - Пономарьов О.І.   Розробка сайту 2x3